Z czego budować ściany domu?

CONCRETE Pracownia projektów budowlanych

WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA NA SCIANĘ ZEWNĘTRZNĄ TWOJEGO DOMU

Budujemy dom. Już na etapie wykopów Inwestor zastanawia się, czy wybrane przez niego materiały spełnią jego oczekiwania. Najczęstszym pytaniem, które dręczą wykonawcę to: „Z czego wykonać ściany?” A raczej, jaki materiał wybrać na ściany nośne? Bo przecież chcemy, żeby ściany w naszym domu były ciepłe, ciche a zarazem solidne i trwałe.

Przed wyborem materiału z jakiego chcemy wykonać ściany konstrukcyjne należy zastanowić się jaki rodzaj ścian zewnętrznych chcemy wykonać. Do wyboru mamy ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Wiadomo, że ściana trójwarstwowa dzięki swoim przegrodom zapewnia najlepszą trwałość, izolacyjność dźwiękową i cieplną. Ale na rynku pojawiają się ściany jednowarstwowe, które z powodzeniem mogą konkurować ze ścianami wielowarstwowymi.

Oprócz rodzaju ścian należy wybrać rodzaj materiału, z którego wykonamy nasze ściany. Obecnie najpowszechniejsze materiały stosowane do wznoszenia ścian to pustaki z gazobetonu (Solbet), pustaki z silikatu (Ytong) oraz pustaki z ceramiki poryzowanej (Porotherm).

Rynek materiałów budowlanych bardzo prężnie się rozwija, a producenci materiałów budowlanych starają się sprostać wymaganiom narzucanym przez klienta. Wyroby będące na rynku spełniają wszelkie parametry tj.: wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność cieplna, dźwiękochłonność. Wartości deklarowane przez różnych producentów są zbliżone do siebie, nawet pod względem ceny, a o wyborze tego idealnego materiału często decydują niuanse. Ból głowy może być ogromny, bo decyzja jaką podejmiemy będzie ważyła na dalsze losy całej inwestycji, dlatego też postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania jeśli chodzi o wybór ścian.

ŚCIANA JEDNOWARSTWOWA

Największą zaletą jest czas wykonania. Wymurowaną ścianę należy tylko otynkować z obydwu stron. Niewątpliwą wadą tej ściany są pionowe mostki termiczne, które mogą wystąpić w miejscu połączeń styków bloczków, co może spowodować obniżenie izolacyjności cieplnej przegrody, jak i trwałości całej ściany.

W tabeli porównujemy najpopularniejsze wyroby stosowane w budownictwie. Od danego Producenta wybrano produkt o najgrubszej warstwie, który jest rekomendowany do wykonywania ściany jednowarstwowej.

   ściana jednowarstwowa

Jak widać najtańsze rozwiązanie prezentują bloczki z gazobetonu Solbet, jednak nie spełniają one warunków izolacyjności cieplnej, która już od 2017 roku ma wynosić 0,2 W/m2*K. Natomiast produkty Ytong i Porotherm spełnią te warunki. Jeśli zależy Nam na ciepłej ścianie jednowarstwowej należy wybrać produkty POROTHERMU bądź Ytonga.

 

porównanie

porównanie

Choć pustaki z ceramiki mają nieco lepsze parametry izolacyjności to zdecydowanie nie dorównują bloczkom z Ytonga pod względem całkowitej ceny wykonania ściany.

ŚCIANA DWUWARSTWOWA

W ścianach dwuwarstwowych zewnętrzna warstwa izolacji cieplnej skutecznie zapobiega stratom ciepła. Jednak pracochłonność takiej ściany wzrasta.

Prezentowane wyniki na wykresach dotyczą grubości pustaków równą 24 cm (z wyjątkiem POROTHERMU, gdzie grubość wynosi 25 cm.)

porównanie

porównanie

Jak można zauważyć, aby uzyskać minimalną izolacyjność cieplną (wynoszącą 0,20 W/m2*K) dla pustaków Solbet musimy dobrać styropian o grubości 13 cm, dla POROTHERMU jest to 15 cm. Najkorzystniej prezentuje się pustak Ytong, dla którego grubość izolacji cieplnej wynosi raptem 10 cm, co daje mam łączną grubość ściany 37 cm (wliczając warstwę tynków).

porównanie

ŚCIANA TRZYWARSTWOWA

Jeśli chcemy mieć trwałą i solidną elewację to wybierzcie ścianę trzywarstwową. Po mimo znacznie przewyższających kosztów wykonania względem w/w rozwiązań mamy pewność, że warstwa izolacji jest skutecznie chroniona przez uszkodzeniami mechanicznymi, a przy okazji mamy wspaniale prezentującą się elewacje z czerwonej cegły.

porównanie

ZDROWIE

Nie można pominąć najważniejszego. Niekiedy tanie w wykonaniu a przy tym ciepłe i trwałe ściany to nie wszystko. Jak wiadomo każdy materiał wydziela naturalne promieniowanie. Ale nie ma czego się obawiać. Stężenie jest na tyle małe, że nie wpływa na nasz organizm w sposób szkodliwy. Najmniejszy wpływ radiacji na otoczenie mają silikaty i beton komórkowy, czego nie można powiedzieć ceramice poryzowanej uważanej za najbezpieczniejszy materiał.

porównanie

PODSUMOWANIE

Najlepszym produktem na ściany są silikaty, wytwarzane głównie naturalnych surowców; piasku i wapna.

Ich główne zalety:

  • posiadają doskonałe parametry przenikania ciepła oraz dźwiękochłonności, a dzięki swojej strukturze dają nam możliwość wykonania ściany jednowarstwowej, zamiast ściany wielowarstwowej, bez większych strat ciepła, co daje nam to dużą oszczędność czasu oraz materiału izolacyjnego,

  • gładka i równa powierzchnia muru zmniejsza grubość warstwy tynku do niezbędnego minimum,

  • jest lżejszy od innych wyrobów, dzięki czemu zwiększone są gabaryty pustaka i szybciej można wymurować ścianę, czyli więcej za mniej,

  • kruchość materiału uważana przez niektórych za wadę jest zaletą, gdyż ułatwia odróbkę pustaka,

  • w pustakach są wykonane specjalne wyżłobienia do ich chwytania, co jest dodatkowym atutem przy wznoszeniu ścian,

  • wykonanie bruzd pod instalacje jest łatwe i przyjemne, co też jest ułatwianiem dla tynkarzy.

  • „zdrowe” ściany. Bardzo niski poziom promieniotwórczość zawdzięczają swojej budowie, gdyż produkowane są z piasku, wapna i wody pod wysokim ciśnieniem.

Pustaki z ceramiki też posiadają zalety:

  • wysoka wytrzymałość na ściskanie, dzięki temu nasze ściany będą trwałe,

  • znakomite parametry izolacyjności akustycznej dochodzące nawet do 60 dB.

Jeżeli nasz budżet pozwala na wykonanie ściany trójwarstwowej na pewno na tym nie stracimy w przyszłości. Będziemy mieli pewność, że mury są dobrze chronione i solidnie wykonane. Jednak proponujemy rozwiązanie ściany dwuwarstwowej ze względu na przystępną cenę, czas wykonania i prawidłową izolacyjność cieplną.

Mamy nadzieję, że teraz dobór odpowiedniej ściany będzie łatwiejszy. A Ty wiedząc, że wybrałeś dobrze będziesz czuł się w swoich „4 ścianach” komfortowo.

*Przedstawione wyliczenia wykonane są w sposób rzetelny i przedstawiają obiektywny wybór najlepszego rozwiązania, a nie faworyzowania jednego z producentów.