Często zdarza się że działka na której chcemy wybudować dom nie ma możliwości przyłączenia do sieci miejskiego ogrzewana, czy do sieci gazu ziemnego. Dlatego warto zastanowić się nad montażem zbiornika na gaz na terenie naszej działki i wykonaniem instalacji na gaz LPG.
Przy niewielkich domach nie musimy wydzielać specjalnego pomieszczenia na kotłownię, piecyk możemy zamontować np w łazience, warunek – musi być sprawna wentylacja i komin na spaliny. Użytkowanie takiej instalacji jest przede wszystkim bezobsługowe, możemy ustawić piec tak aby temperatura w domu była zawsze stała niezależnie od temperatury na zewnątrz, lub możemy zaprogramować go tak aby o rożnych porach temperatura w pomieszczeniach się zmieniała np. w nocy może być trochę chłodniej. Instalację możemy wykonać jako „inteligentną” i sterować nią nawet jak nas nie będzie w domu – przez internet.
Pomieszczenie w którym zainstalowano piecyk jest czyste, nie ma żadnych popiołów które trzeba wynosić na zewnątrz pakować w worki i dodatkowo przechowywać do czasu odbioru przez wyspecjalizowaną do tego firmę jak w przypadku paliw stałych. Zostaje kwestia zbiornika na gaz który zamontowany musi być na zewnątrz budynku. Mamy dwa rodzaje zbiorników nadziemne i podziemne. Jeżeli mamy małą działkę i musimy oszczędzać teren warto zamontować butlę podziemną której nie będzie wcale widać, na terenie będzie jedynie zamontowany właz dostępowy, który będziemy otwierać przy tankowaniu. Butle możemy sami kupić lub dzierżawić od dostawcy gazu, z którym w tym przypadku zwiążemy się umową na dostawę i cena gazu będzie trochę wyższa. Oczywiście żadne rozwiązanie nie ma wyłącznie zalet, musimy liczyć się z tym że nie mamy wpływu na ceny gazu, na dzień dzisiejszy jest on tani, cena ogrzewania gazem LPG domu jest podobna do ogrzewania np ekogroszkiem czy peletem, cena wykonania instalacji porównywalna. Co będzie za rok czy pięć lat?